Dla rodziców
Rok 2024/2025
Standardy Ochrony Małoletnich Przed Krzywdzeniem w Przedszkolu nr 5 w Skierniewicach [.doc, 200.00 kB]
Drodzy Rodzice dzieci 3 letnich
Zebranie informacyjne dla rodziców 3 - latków przyjętych do oddziału na ul. Czystej odbędzie się dnia 28 sierpnia 2024 ( środa ) o godzinie 17.00 Na spotkanie zapraszamy jedynie osoby dorosłe. Spotkanie będzie dotyczyło spraw organizacyjnych w tym dokumentów obowiązujących w roku 2024/2025 oraz tzw. wyprawki 3 latka. Z powodu dyżuru wakacyjnego w naszym przedszkolu, spotkanie adaptacyjne odbędzie się w czwartek, 29 sierpnia 2024 roku. Godzina zostanie przekazana Państwu na zebraniu. Serdecznie zapraszamy.
Przed 1 września wielu rodziców zadaje sobie pytania, jak ich ukochana pociecha poradzi sobie w nowym miejscu, w innej niż dotychczas rzeczywistości, pozostawiona pod opieką osób wcześniej nieznanych. Bardzo ważne, by nastawiać się pozytywnie ze świadomością, że ten mały człowiek potrafi wiele więcej niż nam dorosłym się wydaję.
Jak przetrwać okres adaptacji?
Przedszkole to wyjątkowy etap w życiu każdego malucha.
Mamy dla wszystkich Rodziców 10 wskazówek, z którymi warto się zapoznać, by wszystko było choć odrobinkę prostsze od pierwszego dnia w przedszkolu.
Rodzicu pamiętaj:
- Nie przeciągaj pożegnania w szatni, pomóż dziecku rozebrać się, pocałuj je i wyjdź, przekazując maluszka nauczycielowi.
- Nie zabieraj dziecka do domu , kiedy płacze przy rozstaniu; jeśli zrobisz to choć raz, będzie wiedziało, że łzami można wszystko wymusić.
- Nie obiecuj: jeśli pójdziesz do przedszkola, to coś dostaniesz ; kiedy będziesz odbierać dziecko, możesz dać mu maleńki prezent, ale nie może to być forma przekupywania, lecz raczej nagrody. Z czasem ten bodziec stanie się zbędny.
- Kontroluj co mówisz. Zamiast: „już możemy wracać do domu”, powiedz: „teraz możemy iść do domu”. To niby niewielka różnica, a jednak pierwsze zdanie ma negatywny wydźwięk.
- Nie wymuszaj na dziecku, żeby zaraz po przyjściu do domu opowiedziało, co wydarzyło się w przedszkolu to powoduje niepotrzebny stres.
- Jeśli dziecko przy pożegnaniu płacze, postaraj się, żeby przez kilka dni odprowadzał je do przedszkola tata lub inna osoba, którą dziecko zna.
- Staraj się określać, kiedy przyjdziesz po dziecko, w miarę dokładnie: nie mów „przyjdę, kiedy skończę pracę”, ponieważ dziecko nie wie, o której godzinie rodzice kończą pracę. Lepiej powiedzieć: „odbiorę cię z przedszkola po obiedzie/po zupie”. Jest to dla dziecka dobra miara czasu gdyż wie, kiedy są posiłki. Najważniejsze jest to, by dotrzymywać słowa.
- Nie okazuj negatywnych emocji: nie płacz, nie wracaj pod drzwi, gdy słyszysz, że dziecko płacze.
- Każde dziecko uspokaja się w zasadzie od razu po zamknięciu drzwi do sali, ponieważ absorbują je nowi koledzy, wielość zabawek, a życzliwa i uśmiechnięta pani zawsze dziecko przytuli, weźmie na kolana i uspokoi zajmując uwagę dziecka czymś miłym i pozytywnym.
- Tłumacz dziecku, że reguły obowiązujące w przedszkolu są dobre. Dzieci lubią, gdy ich świat jest uporządkowany i ma swoją harmonię. Brak zasad i wymogów ze strony nauczyciela sprawia, że dziecko odczuwa chaos, a to powoduje brak poczucia bezpieczeństwa.
Drodzy Rodzice,
W związku z powtarzającymi się przypadkami błędnie wykonywanych przelewów za pobyt dzieci w przedszkolu bardzo prosimy o stosowanie się do następujących zasad.
- Wpłata na koncie przedszkola musi znaleźć się najpóźniej do 20 dnia każdego miesiąca ( wpłata po tym terminie powoduje konieczność naliczania odsetek za nieterminowe wpłaty za wyżywienie za każdy dzień zwłoki)
- Każdy wykonywany przelew powinien zawierać: imię i nazwisko dziecka, grupę wiekową, rozbitą kwotę za wyżywienia i za odpłatne godziny - świadczenia oraz miesiąc za jaki wykonywana jest wpłata ( płatności regulowane są z dołu).
- Wysokość opłat jest przekazywana na indywidualnych kartkach przekazywanych na początku każdego miesiąca do grup. Zawsze taką informację w innych przypadkach można uzyskać osobiście lub telefonicznie u Intendenta przedszkola.
- Kwoty wpłat muszą być zgodne z otrzymanymi informacjami.
- Wszystkie zaokrąglenia i niedopłaty powodują konieczność dodatkowej pracy w związku z centralną księgowością w Przedszkolu nr 3: nadpłaty muszą być w ciągu miesiąca zwrócone a niedopłaty uregulowane. Duża ilość takich przypadków bardzo utrudnia terminowe rozliczanie płatności za dany miesiąc.
- Nieobecność dziecka w przedszkolu spowodowana chorobą nie zwalnia rodziców lub prawnych opiekunów z terminowego wnoszenia opłat za przedszkole.
Stosowanie tych zasad bardzo ułatwi nam wzajemne funkcjonowanie, bez konieczności wykonywania dodatkowych telefonów i działań ze strony rodziców jak i Intendenta przedszkola. Bardzo dziękujemy za pomoc w tej kwestii.